با فکر مناسب به موفقیت برسید

صفحات سایت

ابر برچسبها

آمار سایت
اهمال کاری و تفکر

چگونه یک اهمال کار از آب درآمده ایم؟ چرا کارها را به تعویق می اندازیم ؟

چه چیزی منجر به تداوم اهمال کاری در ما شده و باعث گردیده تا همواره کارهایمان را به دقیقه ۹۰ بیاندازیم؟

آیا اهمال کاری قابل درمان است؟

عوامل ایجاد کننده اهمال کاری در افراد کدامند؟

وقتی که سال اول دبیرستان بودم ، زمزمه های رفتنم به آمریکا برای ادامه تحصیل در خانواده به گوش می رسید. مادرم می گفت: سینا! پدرت تصمیم گرفته است تا بعد از آنکه دیپلمت را گرفتی تو را در یکی از دانشگاههای آمریکا ثبت نام کند اما دو شرط گذاشته است: یکی آنکه در کنکور ایران رتبه خوبی بیاوری تا او بداند که تو شایستگی موفقیت در آنجا را داری و دیگر آنکه تا آن زمان، زبان انگلیسی ات را قوی کنی.

تا سال سوم برای فراگیری زبان و برنامه ریزی برای کنکور اهمال کاری می کردم .به خودم می گفتم که هنوز چند سالی وقت دارم. به محض آنکه شرایط فراهم شود به سراغ آنها خواهم رفت. حتماً در تعطیلات تابستان که وقت آزاد بیشتری دارم برای آموزش زبان و برنامه ریزی کنکور فکری خواهم کرد. سال اول دبیرستان و نیمی از تابستان هم با سرعت برق و باد گذشت اما من هنوز هیچ کاری نکرده بودم.

لابد با مطالعه این مطالب باخود می گویید: خیلی عجیب است که کسی درباره توقف اهمال کاری و موفقیت مشاوره داده و کلی سخنرانی و همایش برگزار کند اما خودش هم اهمال کاری کند. در پاسخ به این ابهام باید عرض کنم که از آن روزها ، سالهای زیادی گذشته است و من با کسب علم و تجربه لازم ، مدتهاست که اهمال کاری را در زندگی ام به صفر رسانده ام.

شما نیز ممکن است کارهایی را که در حال حاضر حوصله انجامش را ندارید، کنار بگذارید، اما نمی توانید آن را از ذهن خود خارج کنید. اهمال کاری باعث می شود احساس ناخوشایند، احساس گناه ، نگرانی، احساس کلافگی و تنش کنید. شما می دانید که به محض انجام شدن کارها ، مجبور نیستید ناراحت باشید. اما همین استدلال به ظاهر منطقی نیز باعث نمی شود که دست به کار شوید، زیرا غلبه بر اهمال کاری نیز نیاز به آموختن مهارت های لازم است.

در واقع بیشتر اهمال کاران می دانند که دارند چه کار می کنند و می دانند که برای رهایی از آن باید دست بکار شوند، اما خودشان را ناتوان از تغییر احساس می کنند؟ آنها از خودشان می پرسند؟ ” چرا من این جوری هستم؟” اما هرگز جواب روشنی به آن نمی دهند. آنها فکر می کنند که اگر می دانستند چرا اهمال کاری می کنند، حتماً آنرا متوقف می کردند.

چه عوامی موجب بروز اهمال کاری در افراد می شود؟

برخی از افراد نسبت به توانایی خود برای انجام درست کارها نگران هستند و وقتی با کاری جدید و چالش آمیز مواجه می شوند، اضطراب و خودناباوری آنها باعث می شود کارها را تا آخرین لحظه ممکن به تأخیر بیاندازند. برخی دیگر نیز تکالیفی را به تعویق می اندازند که نمی خواهند انجامشان بدهند. برخی دیگر نیز به اندازه کافی منظم نیستند و نمی دانند از کجا شروع کنند و عده ای نیز اهمال کاری می کنند زیرا نسبت به خود و توانایی شان برای تکمیل یک تکلیف یا پروژه تردید دارند.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات